Kannanpa minäkin nyt korteni kekoon tähän keskusteluun ja siirrän sitä samalla myös tänne. Nimettömänä en halua puhua sillä siinä on kuitenkin vähän samaa makua kuin kaikessa tässä muussakin hyssyttelyssä.
Mrxx:llä oli mielestäni ihan osuvia kysymyksiä ja lisään niitä nyt vielä.
Seppo kirjoitti "...ilman, että joku muu tai jokin muu taho saneli meille, mitä missä ja milloin saamme tehdä."
Kuka tai mikä taho saneli? Mitä, missä ja milloin?
ja edelleen... "Frisbeegolfarit ovat yksiöurheilijoita. Onko tämä syynä siihen, että mukaan mahtuu turhan monia vaikeita änkyröitä. Suureksi paisuneet egot ja aiemmin mainitsemani kateus vaikeuttavat työtä."
Kuka on änkyrä
Kuka on kateellinen ja mistä?
Nyt pojaat eiköhän ois aika panna peli seis (tai siis peli jatkukoon) ja pistää rauhanpiippua (kuvainnollisesti) kiertämään uusien ja vanhojen liittojen välille. Hoitakoon se Pusikko ne sotimishommat ja jos tässä vielä omankin liiton sisällä "alkaa mädäntyä", ni oisko aika yrittää sovinnolla eteenpäin, ennenkuin tänne Suomeen tulee kolmas liitto. Rupee oleen jo vaikee keksii nimiä niille liitoille
jk. tää oli nyt tällänen nopea mielipiteenilmaus, kun niitä faktoja ei tosiaankaan ole tiedossa, vaikka pelannut olen minäkin jo jonkin aikaa
Ei nimettömänä kirjoittamisessa sinänsä mitään pahaa ole niin kauan kun ei mennä tommosiin älyttömiin Hämeen ylipäällikkövihjailuihin niin kuin ton mrxx:n ihan asiallisen aloituksen jälkeen tuntuu käyvän. Toivotaan nyt kuitenkin, että kukaan ei tosiaan lähde kävelemään enää minnekkään vaan asiat yritetään todellakin selvittää. Pääasiahan kuitenkin on, että asiat on nyt otettu esille ja niistä puhutaan.
Mikä täällä nyt hiertää niin kauheesti? Kaikilla ei ole mahdollisuutta osallistua liiton kokouksiin, joten pystyiskö joku selvittämään asioita myös meille rivijäsenille? Hyvähän tietty olis jos asianosaiset, joiden välillä tämä skisma nyt on, selvittäisivät itse nämä asiat, mutta jos se ei ole mahdollista niin voisiko nämä foorumit toimia vaikka jonkunlaisena välikätenä?
Ja jotta nyt saadaan vähän lihaa tähänkin juttuun niin otetaan nyt sitten niitä nimiäkin esille.
Jos nyt oikein olen huhuista saanut selvää niin tämän jutun kulminaatiopisteinä ovat siis Seppo Nieminen ja Jussi Meresmaa. Heiltä kuulisin mielellään omat versionsa tapahtumien kuluista. Sepon "pressa"-kirjoitus sisälsi ainakin niin monta ympäripyöreätä väittämää, että pientä lisäystä se jäi kaipaamaan.
Myönnettäköön nyt vielä lopuksi, että minua nämä jutut kaikessa karseudessaan ovat kyllä myös viihdyttäneet ja hauskaahan tätä asioiden kulkua on seurata. Lättyjen heitostaha tässä nyt noin niiku pääpiirteittäin kuiteski vaan on kysymys:D (mutta sit jos sitä kolmatta liittoa lähetään viemään eteenpäin ni alkaa jo multakin hymy hyytymään)
Frisbeegolf porukka oli liitokiekkoliiton alaisuudessa selkeästi altavastaajan asemassa. mm. tällaista - ensin laadittiin ultimate-kisojen päivämäärät ja sitten vasta kiekkogolf. Sitten, jos jotain ultimatekisaa piti siirtää, siirrettiin myös tietenkin fribagolfskaboja. Silloin ei ollut mitään internettiä eli tieto jäi monasti tulematta pohjan perukoille. Kisat eivät tietenkään voineet olla päällekkäin...
Kisojen saamiseksi kehä kolmosen ulkopuolelle oli aina älytön väittely, koska täällä porojen seassa ei uskottu olevan tarpeeksi aktiivisuutta tai kiinnostusta.
Frisbeegolfin ja yksilölajien tuloksia ei meinannut saada millään Frisbariin, kun ultimate oli kaikki kaikessa ja ennemmin julkaistiin ultimatelijoiden matkakertomuksia. Ei siinä sinänsä mitään pahaa, joskus jopa mukavaa luettavaa.
Frisbeegolfista ja yksilölajeista saadut varat sekä jäsenmaksut menivät pääasiallisesti ultimaten pohjattomiin kuluihin, kuten maajoukkueen vuosikertapeliasuihin ja ulkomaanmatkoihin.
Oma jaosto perustettiin vasta, kun SFL oli jo perustettu. Sitten yritettiin saada meitä takas lupailemalla varojen jakamista selkeämmin. Se oli jo myöhäistä, sillä se olisi pitänyt hoitaa jo vuosia sitten.
Takaisin paluusta ei kannata haaveilla, vaan taistella SFL:n saamiseksi omaksi jaostokseen SLU:hun. Sitten voimme anoa ja saada valtion tukirahaa.
mm. tekeillä olevan SFL:n esitteen pelkistä Jussi Meresmaa kuvista, selkeästä Frisbeezer-mainonnasta ilman korvausta SFL:n sivuilla ja siitä kuinka euroopan liittojen välinen keskusteluryhmä rupesi tekemään päätöksiä selkeästi ilman valtuuksia sekä siitä, että Jussi Meresmaa ikäänkuin sooloili hyväksymällä asioita ilman että tarkisti SFL:n hallituksen kannan. Nämä asiat maustettuna Jussin ja Sepon bisnes-erimielisyyksillä...
Minua on jäi vaivaamaan From the President's Disc kirjoituksessa tuo SFL:n historia. Kun uudet pelaajat eivät sitä tunne, eivätkä vanhat pelaajat siitä kerro. Mitä meidän historiassa on vialla?
Mitä tapahtui Suomen MM kisojen jälkilöylyissä?
Mikä oikeasti ajoi golffarit siihen pisteeseen, että ainoa keino kehittää lajia oli perustaa uusi liitto.
Miksi SLKL:ssä oikeasti ollaan niin katkeria Sepolle, että hänet on oikein hallituksen päätöksellä erotettu SLKL:stä. Oliko tuo erottaminenkin vaan joku juttu jota ei koskaan tapahtunut?
Olen ymmärtänyt, että SFL ei oo kaveria SLKL:n kanssa ja sama toisinpäin. Miten on voitu joutua sellaiseen tilanteeseen, että kaikenlainen yhteistyö on täysin seis. Näin pienessä Suomessa!
Eihän frisbeepelaamisesta tällä olemattomalla yhteistyöllä voi tullakaan suurten massojen lajia niinkuin sählystä. Toinen asia sitten onkin kuka siitä sellaisen haluaa.
Kuten tuolla SFL:n palstalla todettiin niin olen samaa mieltä, että ei kai ne vasta kypysymässä olevat hedelmät vielä mätiä voi olla. Mitä siis tarkoittaa tuo mätäneminen sisältäpäin? Olen antanut itselleni muiden puheista ymmärtää, että Seppo N. on julkisesti sanonut olevansa periaatteesta kaikkia Jussi M:n ehdotuksia vastaan hallituksessa. Kuulostaa todella hedelmälliseltä hallitustyöskentelyltä. Siitäkö tässä sisältäpäin mätänemisessä on kyse?
Kaiken kaikkiaan tuo From the Presindent's Disc kirjoitus herätti minussa enemmän kysymyksiä kuin antoi tietoa SFL:n nykytilasta tai tulevaisuudesta.
Nyt talvella olisi aikaa jauhaa näitä liiton juttuja käydä poliittisia keskusteluja. Kun kesä tulee niin alkaa pelit ja kaikki liiton asiat hautautuu. 2003 syksyllähän on ilmeisesti liiton puheenjohtajan palli jaossa. Olisi jo nyt vuoden alussa kiva saada aikaiseksi keskustelua asian tiimoilta. Onko kellään muulla kuin Sepolla (onko Sepollakaan) halukkuutta tuohon vaativaan hommaan?
Terveisin
Markus Stigzelius
*kuntoilijaluokan pelaaja---motionsklass-spelare*
Peiliin katsomisen jälkeen syskyllä 2002 lähtenyt Talin Tallaajat ry:n mukana kehittämään ja viemään Talin Huipun frisbeegolfrataa eteenpäin.
PS. Mitäs teidän peileistä näkyy?
Ai niin disclaimer vielä, että nämä on vain ja ainoastaan minun ajatuksiani ympäröivästä maailmastani.
1. Frisbeegolfesite:
Edessäni on Jussi Meresmaan tekemän frisbeegolfesitteen ensimmäinen versio (ja toistaiseksi ainut versio). Kyseisen version ulkoasu on seuraavanlainen: Koko on A4 ja se on taitettu "haitarimalliseksi". Esitteen kannessa on kaksi kuvaa toisessa Juha Nieminen puttaa kiekon koriin ja toisessa Harri Jolula heittää Kauhajoella joen ylitse, teksti Frisbeegolf uuden vuosituhannen peli. Sisäaukeamalla Jesse Heinonen "vaanii" koria, teksissä kerrotaan lajista. Takakannessa Jussi Meresmaa heittää alotusheittoa, teksti Suomen Frisbeeliitto r.y. Pj. Seppo Nieminen ja Sepon yhteystiedot.
2. Frisbeezerin mainostaminen Suomen Frisbeeliiton internetsivuilla:
Suomen Frisbeeliiton internetsivuilla on kohdassa LINKIT linkki Frisbeezerin internetkaupan sivuille. LINKEISTÄ löytyy myös muiden frisbeekauppojen internetsivujen linkkejä.
Liiton internetsivujen etusivulla on linkki joka johtaa Jussi Meresmaan tekemiin sivuihin jotka käsittelevät harjoittelua, kiekkoja ja ratoja. Sivuilta ei voi ostaa kiekkoja Frisbeezeristä eikä sivuilla mainosteta Frisbeezer internetkauppaa.
3. Euroopan liittojen välinen keskusteluryhmä:
Suomen Frisbeeliiton hallitus (Seppo Nieminen, Jussi Meresmaa, Janne Hakanen, Jukka Vieri, Harri Jolula ja Sami Loukko) teki aloitteen Euroopan Frisbeeliiton perustamisesta.
Jos mä saisin laittaa liiton palstalle Viper neuvoo ja mulla olis samanniminen store, olishan se silloin selkeätä mainontaa... toisekseen mua ei kylläkään kiinnosta pönkittää egoani joka käänteessä... myös KMDC:n sivulla on linkki Frisbeezeriin... TJEU http://www.geocities.com/annevalsi/Finn.htm
...onhan se esite nyt tietenkin erilainen, kun siitä väiteltiin jo kesällä ja kuvat on jo viimeistään Korsholm Openin aikaan pidetyssä SFL:n kokouksessa päätetty muuttaa.
Kaikki on vaan koko ajan Sepon kimpussa, vaikka syytä on selkeästi muissakin ehkä jopa minussakin ?
Opetusministeriöltä tuli MM-kisoja varten paljon rahaa ja SLKL:n hallituksella nousi kusi päähän. Nythän niillä oli siis varaa vaikka mihin eli rahaa ei siis tarvinnut heidän tulkintansa mukaan antaa sille joka oli vastuussa MM-kisojen organisoinnista, kustannuksista ja kuka oli puhunut kisat Suomeen. Syyksi tähän katsottiin mm. se, että Sepon uskottiin bisnesmiehenä saavan voittoa kisoista tavalla tai toisella. Rahoista riitely pilasi ilmapiirin frisbeegolfareiden ym. ja ultimatelijoiden välillä lopullisesti. Seppo joutui siis maksamaan kisat ensin omasta pussistaan ja sai sitten pitkällisen riitelyn sekä tietenkin oikeustoimilla uhkailun jälkeen ainakin osan rahoista. SLKL olisi tietenkin ottanut kaiken kunnian itselleen, vaikka kisan järjestelytehtävissä oli pääasiallisesti nykyisiä SFL:n jäseniä ja muita frisbeegolf & yleismestaruus aktiiveja. Kisojen aikana oli jotain skismaa tapahtuman johtamisesta.
SLKL:ssä on paljon tyyppejä, jotka ovat saaneet näpeilleen Sepon Wham-O, Innova, Millenium ja Discraft sopimusten vuoksi. Huom! Nyt yksinmyyntioikeudet Innovaan ja Milleniumiin omistaa Jussi Meresmaa/Frisbeezer(Timo Meresmaan firma).
Sepon erottaminen SLKL:n kunniajäsenyydestä ei ole mitää kuviteltua vaan ihan oikea juttu kuten SFL:n foorumissa muistaakseni nimimerkin spiritismi alla (otsikko?) on suoraan lainattu SLKL:n keskustelupalstalta. Voi olla jopa tallessa siellä ellei sitä ole häveliäisyys- tai tilanahtaussyistä jo poistettu.
Ainut yhteistyö taho mihin minä uskaltaisin SLKL:n kanssa olisi pienimuotoinen keskustelu kilpailukalentereista, mutta vanhasta muistista ja SLKL:n kokouksissa frisbeegolfaajien karvalakkilähetystöissä käyneenä muistan ja uskon edelleen sen olevan huono idea.
Frisbeegolfia ja myös ultimatea on levitetty Suomessa väärin ideoin. Sählyssä kaveriporukalla kasatut tiimit vielä toimivat jotenkin, kun ei tarvitse rakentaa hallia. Tarvii vaan löytää joku varaa hallit ja/tai jolla on täppää maksaa vuorot kun/jos muut maksavat osuutensa jossain vaiheessa. Frisbeegolfissa kynnys on korkeampi etenkin, jos kaupungissa ei ole rataa. Kaveriporukat väsyvät nopeasti kokousteluun asioista ja riitaantuvat monista asioista.
Olen tutkiskellut asiaa "Miten kaikki lähti käyntiin teidän paikkakunnalla?" epävirallisesti ja jutellut netissä sekä henkilökohtaisesti monen ruotsalaisen ja amerikkalaisen pelaajan kanssa. Useimmiten toistuvat jutut ovat koulun liikuntakerho/valinnaisaine liikunnassa, kirkon vapaa-ajan kerho ja paikallisen monialaisen urheiluseuran uusi jaosto. Uskon kuitenkin olevan ne normaalit leviämiskanavat.
Olen tulkinnut, että viime aikoina on ollut vallassa myös vahva Sepon vastaisuus hallituksen sisällä ihan ikäänkuin periaatteesta. Siksi Seppo koki, että hänellä ei ollut enää muuta vaikuttamismahdollisuutta kuin pitää rankka linjapuhe. Kohteliaisuussyistä en halunnut puuttua hänen tekstiinsä Ratamestari-lehdessä enkä nähnyt sitä ihan samassa valossa kuin jotkut muut. Olinkin aika yllättynyt Sepon pääkkärin saamasta rankasta arvostelusta. Ehkä minä vain olen jo tottunut liiaksi näihin asioihin hallituksen kokouksissa, en kylläkään allekirjoita tai ymmärrä kaikkea kirjotettua. Silti uskon, että tämä vain on hyväksi mikäli tästä osataan ottaa opiksi ja korjata epäkohtia ja väärinkästyksiä.
Toivon todella, että seuraavissa SFL:n vuosikokouksissa toimitaan avoimesti ja hyvän vaalitavan mukaisesti eli siis ennakkoon kerrotaan kuka hakee ja mitä tuolia ja vaikka vielä miksi.
Hallituksen jäsenenä vakuutan SFL:n tilanteen olevan hyvä sekä toiminnallisesti että taloudellisesti jopa parempi kuin osaisi odottaa lähes pelkällä jäsenmaksurahoituksella.
Asiat ovat jäsenten tarkistettavissa esim. viime kaudella rahastonhoitajan tehtäviä hoitaneelta Sami Loukolta.
Ehkä Seppo hieman liioittelee ja viittaa sisältäpäin mätänemisellä ainakin hallituksen sisäisiin ristiriitoihin, muutamiin syrjintää sivuneisiin tapahtumiin (en aio mennä esimerkkeihin) ja eri ns. koulukuntien välisiin jännitteisiin (elistismi vastaan amatöörien oikeudet, nimimerkkien taakse piiloutuminen netissä ja jossain vaiheessa eräiden nuorien pelaajien kesken esiintynyt epäurheilijamainen käytös foorumeissa eli ns. ylipsyykkaaminen. Aina on parantamisen varaa ja minusta tällainen saarna on parempi kuin yleisesti urheiluseurojen ja -liittojen loppuvuoden puheenvuoroissa esiintyvä "meillä menee hyvin eikä mitään tarvi muuttaa" uskottelu
Heti kärkeen tarvii todeta että ei hyvää päivää. Mikä *SENSUROITU YLLÄPIDON TOIMESTA* Seppo vs. Jussi taistelu on meidän rakkaan lajin keskuudessa alkanut. Tämä kaikki puolin toisin syyttely on kyllä jo niin naurettavalla tasolla että Vierin ja kumppaneiden tulisi aikuisina ihmisinä katsoa peiliin ja laskea päässä vähän pitempään kun kymmeneen ennenkuin aletaan kirjoittelemaan yleisille palstoille kaikenlaista paskaa.
Tässä tuntuu nyt olevan se maku että Jussista (joka on siis lajin eteen tehnyt uskomattoman duunin) tehdään syntipukkia ja syyllistä joka asiaan.
Tämä Frisbeezerin mainostamisasia on niin naurettavaa syyttelyä pelkästään että oikein itkettää. Frisbeezer nimenä oli olemassa jo paljon ennen kaupan tulemista ja näin ollen monenkin tämän hetken harrastajan aloituskipinän antanut "reenivinkki"-saitti oli myöskin olemassa ennen kaupan tuloa joten nyt on turha syytellä Jussia mainonnasta.
Mä en henkilökohtaisesti käsitä mikä kahteen leiriin jakautuminen tässä oikein on menossa. Tässä maassa kun sattuu olemaan ihan mahdollista kenen tahansa ihmisen perustaa oma yritys ja alkaa kaupparatsuksi jos vain munaa löytyy. En käsitä miten nyt ruoditaan Jussia siitä että hän on alkanut (lajin kasvettua ja harrastajien lisäännyttyä) yrittämään kiekkokauppiaana kun Seppo on tehnyt sitä (ollessaan liiton hallituksessa ja puheenjohtajana) jo herraties kuinka kauan.
Miksei Sepon tekemiset ole muka ikinä olleet vääriä?
Heti kun maahan syntyy kaikkien kaipaamaa kilpailua niin heti käydään yrittäjän niskaan kun yleinen syyttäjä.
Henkilökohtaisesti tiedän Tampereella monia yksilöitä jotka ovat Jussin innoittamana aloittaneet innoissaan uuden lajin niinkuin varmaan Seponkin avulla ympäri Suomea.
Joten esitän nyt kysymyksen kaikille lajin harrastajille että mistä *SENSUROITU YLLÄPITÄJÄN TOIMESTA* tässä järjettömässä sodassa oikein on kyse? Vai onko tilanne vain se että kun lajille kerrankin menee hyvin, kisoja on paljon, harrastajia tulee lisää etc.. niin jostain on kuitenkin purnattava..
"SLKL:ssä on paljon tyyppejä, jotka ovat saaneet näpeilleen Sepon Wham-O, Innova, Millenium ja Discraft sopimusten vuoksi. Huom! Nyt yksinmyyntioikeudet Innovaan ja Milleniumiin omistaa Jussi Meresmaa/Frisbeezer(Timo Meresmaan firma)."
Oikaisu:
Kenelläkään Suomessa ei ole yksinoikeuksia myydä INNOVAN kiekkoja. Frisbeezerillä on sopimus INNOVAN sekä MILLENNIUMIN kiekkojen jälleenmyynnistä INNOVAN kanssa, mutta periaatteessa kuka tahansa yrityksen perustaja Suomessa voi ottaa yhteyttä INNOVAAN ja hyvinkin todennäköisesti pääseen myymään heidän kiekkojaan.
INNOVAN ulkomaankaupasta (ja ehkä siitä miksi Seppo Nieminen ei enää myy INNOVAN kiekkoja) kertoo varmasti Sam Ferrans. "Samille" voit lähettää mailia osoitteeseen sam@innovadiscs.com
Yksinoikeuksista sen verran, että soittaessani syksyllä Discraftille yhteistyön merkeissä, sain kuulla ystävällisesti, että heidän myyntioikeudet (exclusive) omistaa Seppo Nieminen...
frisbeezerin tilaus lähtee jenkeistä tänään/huomenna ja keromme sitten lisää uusista lätyistä omassa osoitteessamme: http://www.frisbeezer.com
Hyvä Trio,olen laskenut jo pitkälle yli sataan... Jjos olen parjannut Jussia olen tehnyt sen etupäässä tasoittaakseni tilejä. Seppoa on viimeaikoina parjattu sen verran, että sitä on vaikea niellä. Jos vaikka Seppo ei olisikaan joidenkin mielestä saanut aikaan paljoa SFL:ssä, silti kuitenkin hänen aiemmat meriitit frisbeelajien eteen merkitsevät sentään jotain. RESPECT!
Kylmä faktahan on se, että Jussi ei ole edes peruskouluiässä Suomen frisbeegolf populaatiossa, mutta metelöi kuin murkkuikäinen. Se tottakai ottaa meitä VANHOJA pattiin...
Mitä Jussi sitten on saanut aikaan suomalaisen frisbeegolfin eteen? Jussi on tullut vain mukaan matkan varrella ja parannellut asioita. Jussi on myös loistavasti yhdistellyt monia asiota.
Jussi on saanut paljon aikaan Tampereen seudulla, mutta mitä sillä asialla on ihan oikeasti annettavaa muille kaupungeille kuin hyvä esikuva tai malli? Jussi on hyvä pelaaja, mutta en silti rupea kumartelemaan häntä.
Nämä riita-asiat ovat minusta paisuneet liian isoiksi käsitellä hallituksessa. On vaiketa nähdä oikeata ja väärää. Toisaalta niitä ei tarvitsisi edes käsitellä, koska Jussin ja Sepon väliset skismat kiekkokaupoista on heidän ja kiekonvalmistajien välisiä juttuja eivätkä ne saisi haitata SFL:n hallituksen toimintaa. Olen yrittänyt osoittaa, että vikaa on molemmilla puolilla. Sepon lehtijutusta on tehty minusta kärpäsestä härkänen.
Kaiken tämän minun kirjoittelemisen taustalla on vain tarkoitus saada ilmaa puhdistettua ennen seuraavaa kokousta, että siellä voitaisiimn keskittyä olennaiseen eli asioiden eteenpäin viemiseen.
Missään vaiheessa kukaan ei ole minusta puuttunut suoraan siihen, että Jussi myy kiekkoja. Myyköön vaan, koska on hyvä että myyjiä on monta. Siten tarjonta pysyy laajana ja pelaajilla on varaa mistä valita. Minäkin myyn ja lähinnä Sepon kiekkoja, mutta en ole siksi mitenkään mustasukkainen. Seponkin storessa riittää kyllä aivan tarpeeksi tekemistä tilausten kanssa.
Hienoa frisbeezer, että pistit mustaa valkoiselle ettei sinulla ole Innovan yksinmyyntioikeuksia. Kuulostaa erittäin reilulta harrastajia kohtaan. Minulla on ollut jo kauan tiedossa, että Innova ei myy ellei ole rekisteröityä yritystä... Siitä vaan klubit Y-tunnusta hankkimaan !
Vaasassakin odotetaan kaikesta kritiikistä huolimatta kovasti Frisbeezerin kiekkokuorman saapumista, että paineet tällä suunnalla hieman hellittäisivät
Mietin pitkään, että onko ”poliittisesti korrektia” lähteä mukaan tähän keskusteluun. Koska kuitenkin jokaisessa konfliktissa on ainakin kaksi ”totuutta”, niin mielestäni ne harrastajat, jotka eivät olleet osallisina varsinaisissa tapahtumissa ansaitsevat kuulla myös sen toisen version.
Jukka Vieri alias Viper esitti edellisissä viesteissään joukon tuulesta temmattuja väitteitä, joita haluan kommentoida. (Vierin väitteet lainausmerkeissä.):
”Frisbeegolfista ja yksilölajeista saadut varat sekä jäsenmaksut menivät pääasiallisesti ultimaten pohjattomiin kuluihin, kuten maajoukkueen vuosikertapeliasuihin ja ulkomaanmatkoihin.”
Liitto on rahoittanut maajoukkuetoimintaa ainoastaan summalla, joka on ollut huomattavasti pienempi kuin vuosittainen OPM:n avustus liitolle. Samasta avustuksesta rahoitettiin johdonmukaisesti myös parhaiden yksilölajipelaajien matkoja edustuskisoihin. Nämä päätökset tehtiin aina budjetointivaiheessa ja rinnakkain. Yhtään yksilölajipelaajilta kerättyä markkaa ei virrannut ultimaten kustannuksiin.
”Frisbeegolfin ja yksilölajien tuloksia ei meinannut saada millään Frisbariin, kun ultimate oli kaikki kaikessa ja ennemmin julkaistiin ultimatelijoiden matkakertomuksia. Ei siinä sinänsä mitään pahaa, joskus jopa mukavaa luettavaa.”
Frisbari kärsi vuosikaudet materiaalipulasta. Kaikki julkaisukelpoinen materiaali taatusti myös julkaistiin.
”Frisbeegolf porukka oli liitokiekkoliiton alaisuudessa selkeästi altavastaajan asemassa. mm. tällaista - ensin laadittiin ultimate-kisojen päivämäärät ja sitten vasta kiekkogolf. Sitten, jos jotain ultimatekisaa piti siirtää, siirrettiin myös tietenkin fribagolfskaboja. Silloin ei ollut mitään internettiä eli tieto jäi monasti tulematta pohjan perukoille. Kisat eivät tietenkään voineet olla päällekkäin...”
Totta on, että kisakalenteri oli aikoinaan jatkuva riidan aihe. Väitän kyllä, että ultimatepelaajat eivät olleet vaatimassa golf-kalenteriin muutoksia, mikäli ultimatetapahtumat siirtyivät. Itse muistan asian niin, että yksilölajikisojen järjestäjät yleensä harmittelivat päällekäin menevien tapahtumien aiheuttamaa osallistujakatoa. Tästä asiasta on varmaan yhtä monta mielipidettä kuin on kertojia.
”Opetusministeriöltä tuli MM-kisoja varten paljon rahaa ja SLKL:n hallituksella nousi kusi päähän. Nythän niillä oli siis varaa vaikka mihin eli rahaa ei siis tarvinnut heidän tulkintansa mukaan antaa sille joka oli vastuussa MM-kisojen organisoinnista, kustannuksista ja kuka oli puhunut kisat Suomeen. Syyksi tähän katsottiin mm. se, että Sepon uskottiin bisnesmiehenä saavan voittoa kisoista tavalla tai toisella. Rahoista riitely pilasi ilmapiirin frisbeegolfareiden ym. ja ultimatelijoiden välillä lopullisesti. Seppo joutui siis maksamaan kisat ensin omasta pussistaan ja sai sitten pitkällisen riitelyn sekä tietenkin oikeustoimilla uhkailun jälkeen ainakin osan rahoista. SLKL olisi tietenkin ottanut kaiken kunnian itselleen, vaikka kisan järjestelytehtävissä oli pääasiallisesti nykyisiä SFL:n jäseniä ja muita frisbeegolf & yleismestaruus aktiiveja. Kisojen aikana oli jotain skismaa tapahtuman johtamisesta. ”
Opetusministeriö rahoissa oli kyse *tappiontakuusta* eli rahat maksettiin vasta kisojen jälkeen, kun havaittiin, että persnettoa on tullut. Seppo ei suostunut siihen, että SLKL:n hallitus (kisojen muodollinen järjestäjä) päättäisi kisabudjettiin koskevista kysymyksistä. Kuitenkin SLKL:llä piti olla taloudellinen vastuu kisoista. Järjetön tilanne, johon kukaan luottamushenkilö ei suostuisi. Jotta kisat saataisiin pidettyä sovittiin, että SLKL panostaa kisoihin omaa rahaa 10.000,- markkaa sekä lisäksi tietysti koko OPM:n tappiotakuun, mikäli tappiota syntyisi. Loppuosa riskistä jäi Sepolle. Ja tappiotahan todella syntyi: 90.000,- markkaa, jossa siis huomioituna jo SLKL:n antama 10.000,- markkaa.
Totta on, että SLKL:n silloinen hallinto sähelsi kohtuuttoman paljon siinä vaiheessa, kun Seppo oli saanut kisojen tilinpäätöksen tehtyä ja OPM oli jo hyväksynyt sen ja maksanut rahat liiton tilille. Seppo olisi voinut saada jälkimmäisen 50% avustuksesta tililleen noin kolme viikkoa nopeammin, jos kaikki olisi toiminut sujuvasti. Välit Sepon ja silloisen hallituksen välillä olivat kuitenkin erittäin kireät.
Mainittava on, että Seppo yritti lakimiehen välityksellä periä SLKL:ta 18.000,- markkaa ”ylimääräistä” rahaa sekä perintäkuluja. Näistä vaatimuksista hän kuitenkin luopui, kun SLKL palkkasi myös lakimiehen. SLKL:n hallituksen ja jäsenten enemmistön mielestä Sepon esittämät vaatimukset olivat perusteettomia ja tässä hyväksikäyttöyrityksessä piili Sepon erottamisen siemen.
Itse en ollut kisoja edeltävänä aikana enkä kisojen rahasotkuja selvitettäessä SLKL:n hallituksen jäsen. Hallitus pyysi minua silloin avuksi auttamaan selvitystyössä. Työstä syntyi 5 sivun mittainen päiväkirjamuodossa oleva dokumentti, joka kuvaa koko episodin alusta loppuun ml. hallituksen päätökset, Sepon kanssa tehdyt sopimukset sekä tapahtuneet rahojen siirrot sekä osapuolten tärkeimmät kirjelmät toisilleen. Viitteitä on n. 15 eri liitteeseen. Tutustuttuaan tähän dokumenttiin Sepon lakimies totesi, että asia kannattaa jättää ajamatta.
Lopullinen syy Sepon erottamiseen kesällä 2001 SLKL:sta oli se, että hän esitti perättömiä SLKL:a koskevia väitteitä World Flying Disc Federationin luottamushenkilöille ja jäsenjärjestöille tarkoitetulla WFDF-memberlink –keskustelupalstalla. Silloinen hallitus, jossa ei muuten ollut yhtään henkilöä vuoden 1997-98 hallituksesta, katsoi, että Seppo toimi tietoisesti vasten SLKL:n etua tavalla, joka ei ollut sovelias kunniajäsenelle.
”SLKL:ssä on paljon tyyppejä, jotka ovat saaneet näpeilleen Sepon Wham-O, Innova, Millenium ja Discraft sopimusten vuoksi.”
Nimeä ihmeessä joku tällainen henkilö! Kiekkomyynti ei oikeasti kiinnosta ketään SLKL:n luottamushenkilöistä. Olemme yrittäneet kovasti pohtia, miten varmistaisimme sen, että kohtuuhintaisia kiekkoja on riittävästi saatavilla lajin harrastajille. Se on SLKL:n hallituksen ainoa intressiä kiekkoasioissa.
Tarkoitukseni ei ole lähteä riitelemään näistä vanhoista asioista – halusin vain tuoda esille toisen näkökannan, jotta ihmisten ei tarvitsisi muodostaa mielipiteitään yksipuolisen tiedon varassa. Toivon, että liitokiekkoilun eri lajeja voidaan Suomessa viedä jatkossakin uusien harrastajien ulottuville organisaatiomuodoista riippumatta.
Juha Jalovaara
SLKL:n hallituksen jäsen 1986-87, 1998 (syksy)-